Open main menu
Dán artihkkalis dáidet leat čállinmeattáhusat. Jus háliidat, de divo daid ja váldde eret dan málle. Giitu!


Niitomarigiella lea várremarigielain volgalaš giella, mii gullo urálalaš giellabearrášii.

Niitomarigiella
олыкмарий
Geavaheapmi
Guovlu Mari El
Sadji ii čuođi stuoramusa joavkkus
Alfabehta kyrillalaš
Virggálaš stáhtus
Virggálaš giella Mari El
Giellakodat
ISO 639-2 mhr
SIL mhr

Sisdoallu

GuovluEdit

AlfabehtaEdit

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж
З з И и Й й К к Л л М м Н н Ҥ ҥ
О о Ö ö П п Р р С с Т т У у Ӱ ӱ
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ь ь Э э Ю ю Я я

Segmentálalaš fonologiijaEdit

VokálatEdit

Niitomarigielas lea 8 vokála. Tabeallas juohke vokála lea čállojuvvon ná: kyrillalaččat / látiinnalaččat / [ IPA ]

Allodat Jorba ovdavok. Govda ovdavok. Govda maŋŋevok. Jorba maŋŋevok.
Close ÿ/ü [y] и/i [i] - у/u [u]
Mid ö/ö [ø] е/e [e] ы/ə [ə] о/o [o]
Open - - а/a [ɑ] -

GiellaoahppaEdit

Gáldu das lea Alhoniemi 1985.

KasusatEdit

Ovddamearkkasátni muno 'monni', βüt 'čáhci' (dahje v:wüt, gč. suom. vete-nä).

Nominatiiva muno βüt
Genitiiva munə-n βüδ-ən
Akkusatiiva munə-m βüδ-əm
Datiiva munə-lan βüt-lan
Latiiva mun-eš βüδ-eš
Illatiiva munə-ško βüδ-əškö
Inessiiva munə-što βüδ-əštö
Komparatiiva munə-la βüt-la
Komitatiiva munə-γe βüt-ke

Vearbba sojahanminsttarEdit

Marigielas lea guokte konjugašuvnna (eará Urálalaš gielain eai leat konjugašuvnnaearohusat). Ovdamearkkasániin lea puraš ‘purra’ (am-konjugašuvdna), kolaš ‘kuolla’ (em-konjugašuvdna).

ol. 1. p. məj pur-am kol-em
ol. 2. p. təj pur-at kol-et
ol. 3. p. tuδo pur-eš kol-a
ml.' 1. p. me pur-əna kol-ena
ml.' 2. p. te pur-əδa kol-eδa
ml.' 3. p. nuno pur-ət kol-at

SátnevuorkáEdit

LohkosánitEdit

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 20
Ик, икыт Кок, кокыт Кум, кумыт Ныл, нылыт Виз, визыт Куд, кудыт Шым, шымыт Кандаш, кандаше Индеш, индеше Лу Латик, латикыт Коло
30 40 50 60 70 80 90 100 1000 10000 1000000 1000000000
Кумло Нылле Витле Кудло Шымле Кандашле Индешле Шӱдӧ Тӱжем Тӱмем Амион Камысыр

ČállingiellaEdit

HistorjáEdit

GirjjálašvuohtaEdit

LiŋkkatEdit