Open main menu
Dán artihkkalis dáidet leat čállinmeattáhusat. Jus háliidat, de divo daid ja váldde eret dan málle. Giitu!

Akkusatiiva lea nominatiiva-akkusatiiva-gielaid nomeniid kásus. Dáin gielain akkusatiiva almmuha, ahte sátni lea transitiivavearbba objeaktan.

Sisdoallu

Davvisámegiela akkusatiivaEdit

Davvisámegielas akkusatiiva lea ovttaid- ja máŋggaidlogus seamma hápmi go genetiivvas. Substantiivvat sojahuvvojit dušše ovttaid- ja máŋggaidloguin, muhto persovdnapronomenat sojahuvvojit maiddái guvttiidlogus. Máŋggaidlogu geažus lea -i- ja akkusatiivva geažus, -d dahjege ovttas máŋggaidlogu akkusatiivva geažus lea -id[1]:

SubstantiivvatEdit

ovttaidlohku máŋggaidlohku
Bárrastávvalsubstantiiva máná mánáid
Bárahisstávvalsubstantiiva beatnaga beatnagiid
Kontrakšuvdnasubstantiiva bohcco bohccuid

PersovdnapronomenatEdit

Persovdna ja lohku Nominatiiva Akkusatiiva
1. ovttaidlohku mun mu
2. ovttaidlohku don du
3. ovttaidlohku son su
1. guvttiidlohku moai munno
2. guvttiidlohku doai dudno
3. guvttiidlohku soai sudno
1. máŋggaidlohku mii min
2. máŋggaidlohku dii din
3. máŋggaidlohku sii sin

Dárogiela akkusatiivaEdit

Dárogielas akkusatiiva gávdno dušše pronomena sojaheamis. Pronomen lea akkusatiivvas go vearbba preposišuvnna objeaktan

  • Eg ser deg "Mun oainnán du"
  • Eg kjem til deg "Mun boađán du lusa"

Substantiivvain ja numerálain lea čađat seammá hápmi, vaikko livččii makkár funkšuvdna cealkkagis.

Geahča maidEdit

GáldutEdit

  1. Substantiivvat: Kásus : Akkusatiiva 02.07.2012 17:59:03: Romssa universitehta: Giellatekno. Čujuhuvvon 24.05.2013.