Open main menu

Vuohki (giellaoahpalaš)

Dán artihkkalis dáidet leat čállinmeattáhusat. Jus háliidat, de divo daid ja váldde eret dan málle. Giitu!

Giellaoahpalaš vuohki dahjege modus lea finihttavearbbaid sojahankategoriija.

Sámegielas leat njeallje dahje vihttá vuogi:

Dábálaččat optatiivva árvaluvvo imperatiivan, goas sámegielas leat dušše njeallje vuogi. Biđonsámegiela girjjiin, omd. Lehtiranta girjjis Arjeploginsaamen äänne- ja taivutusopin pääpiirteet, leat I imperatiiva (imperatiiva) ja II imperatiiva (optatiiva).

GirjjálašvuohtaEdit

  • Lehtiranta, Juhani: Arjeploginsaamen äänne- ja taivutusopin pääpiirteet. Helsinki: Suomalais-ugrilainen seura, 1992, ISBN 951-9403-55-8.
  • Pope, Kirsten ja Máret Sárá: Eatnigiella: giellaoahpu váldogirji. Kárášjohka: Davvi Girji, 2004, ISBN 82-7374-506-6.

LiŋkkatEdit